Урок – подорож
“У країну Букварію”
Підготувала
Вчитель вищої категорії
Комунального закладу
Товстолузька ЗОШ І-ІІІ ст.
Кармазин О.Р.
Листопад 2015
Читання 1 клас
Тема уроку. Закріплення
звукових значень букви “ел”.
Читання
складів, слів. Словниково –
логічні
вправи. Анаграми.
Мета уроку: Закріпити звукове значення букви ”ел”.
Формувати навички
правильного
читання складів,
слів. Розвивати
мислення, кмітливість.
Виховувати
інтерес до вивчення
української мови.
Обладнання: Каса букв, чистомовка, макет літака,
фішки, таблиця
складів №1, малюнки
розділових знаків,
предметні малюнки,
ілюстація до тексту, мікрофон.
Хід уроку:
1. Організація уроку
2. Психологічна хвилинка
Діти, розпочинаємо урок. Поверніться один до одного, подивіться в очі,
усміхніться і збережіть цей настрій на весь урок.
А щоб урок
минув не марно,
треба сісти
рівно й гарно.
Запрошую вас у найправдивішу
казку. До неї відкривається вихід через мить. Господарка казки красуня чудова.
Вийшла вітати гостей дорогих.
А хто вона?
(виходить дівчинка українська мова)
Учениця: Я – наука
непроста,
Хоча і цікава.
В королівстві я живу
Слова і забави.
В подорож усіх вас кличу
До складних завдань.
То ж не зрадьте, любі діти,
Моїх сподівань.
То, нарешті,
здогадались хто я?
Звуть мене, звичайно,
Діти: Українська мова.
3.
Оголошення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
Як ви виже здогадалися, наш урок буде
незвичайний. Це – урок – подорож “У країну Букварію”. Бо
сьогодні 9 листопада наша країна відзначає День української писемності та мови.
Учень: Рідна мова в рідній школі,
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче і миліш?
Рідна мова, рідна мова, -
Скаже кожен з нас.
Вчитель: Чи готові ви
до подорожі?
То пригадаймо правила,
Як поводитися, коли хочеш щось сказати.
Учень: Спитає вчитель, треба встати,
Коли
дозволить, тихо сісти.
Сказати
хочеш – не гукай,
А тільки
руку піднімай.
-
Ми будемо подорожувати на літаку. Але пасажирами будуть ті учні, які
назвуть вивчені букви і скажуть, які звуки вони позначають (показую вивчені
букви, а учні називають букву і звук, який вона позначає)
-
Вітаю вас. Ви стали пасажирами цього чудового літака. Щоб швидше подолати
відстань ми повинні бути уважними, розумними, кмітливими. Увага! Політ
розпочинаєтся. Пристебнути ремені (діти сплескують у долоні)
-
Щоб веселіше було під час подорожі, ми зробимо гімнастику для ротика
Чистомовка
Ла-ла-ла – воду лила.
Ло-ло-ло – їдемо в село.
Лу-лу-лу – їдемо по селу.
Ли-ли-ли – липку полили.
Лі-лі-лі – рученьки малі.
(імітація рухів)
1. Станція. “Складова”
(читання складів за таблицею
№1)
Поки літак летить ми
виконаємо пісеньку
“Ось на скрипочці я граю”
2. Станція.
“Звукова”
Гра. Впіймай звук
У літак сідає лис
З міста він летить у ліс.
А лисиця й лисенята
Виглядати будуть тата
(діти назвиають слова зі звуком л
л’ )
Побудова звукових моделей
Фізкультхвилинка
3. Станція. “Загадкова”
Маленька, менша від машини,
Ні з ким не стану на
борню,
А при читанні, коли
треба,
Й людини мову зупиню.
(Крапка)
Що за знак стрункий,
мов спис?
Він над крапкою завис
Спонука до поклику
Хто ж бо він? (Знак
оклику)
Цей знак схожий на
гачок
Всіх примушує питати
А сам – ні пари з вуст,
мовчок (Знак питання)
-
А ми продовжуємо подорож. Поки літак летить, я хочу поговорити з вами про
казки.
-
Чи любите казки?
-
Які казки любите?
-
(Діти відповідають на запитання, розказують казки)
-
Час швидко пролетів, і ми з вами прилетіли до станції “Букварія” (Робота із Букварем)
1. Читання колонок, слів з опорою на
злиття ”Ла”, “ли”, “ва”
2. Словникова робота (З використанням
малюнків)
3. Бесіда за малюнком С.73
-
Чи зробив їжачок добро оленяті?
-
А чому, на вашу думку на малюнку є ще інші звірята? Чи вони допомагали
один одному?
4. Читання першого абзацу казки вчителем
5. Складання “Ланцюжка добра”
6. Читання другого абзацу тексту
-
До кого повернулося добро?
-
Ми прощаємося із звірятами і продовжуємо подорож до станції “Віршова”
-
Гімнастика для очей
-
Станція “Віршова”
1.Наша мова –кетяг
калиновий,
наша мова – зелень смерекова
наша мова – чародій живиця,
хто живе в ній – хай її навчиться
2.Не
принижу інших мов основу,
та
кохаю українську мову,
інші
вчитиму я гідно
та
найперше вивчу мову рідну.
3.Не пасує їсти хліб
Вкраїни,
і не знати мову солов’їну.
бо не личить воду пити із криниці
і не знати мовоньки землиці
4.Тарасова
тут зійшла зоря,
як не
знати мови Кобзаря?
якщо
хочеш жити на Вкраїні,
не
цурайся мови, побратиме
5.Солов’їну, барвінкову
колосисту навіки
українську рідну мову
в дар дали мені батьки
6.Берегти її й
плекати
Буду всюди, повсякчас,-
Бо єдина
ж так, як мати,-
Мова
кожного із нас.
7.Батько мені каже
- З книжкою дружи,
рідну мову, синку,
завжди бережи.
мову ту, що люди
рідною зовуть
ти ніде й ніколи
сину не забудь
(Діти виконують пісню “Як мені вас не любити”)
Гра “Мікрофон”
Наша подорож
закінчилась, дякую вам за те, що були уважні, кмітливі, активні.
Бажаю вам успіхів у
подальшому вивченні української мови
Закінчити урок хочу
рядочками вірша “Рідна мова”
Розвивайся,
звеселяйся, моя рідна мово,
У барвінки зодягайся, моє щире слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі,
Щоб зростали наші діти мудрі і веселі.
Щоб на все життя з тобою ми запам'ятали,
Як з колиски дорогої мовоньку кохали.
Л. Забашта
У барвінки зодягайся, моє щире слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі,
Щоб зростали наші діти мудрі і веселі.
Щоб на все життя з тобою ми запам'ятали,
Як з колиски дорогої мовоньку кохали.
Л. Забашта